girupis_menu_top_2

Akumuliatoriai ir jų priedai

Noblelift technika

Kita sandėlio technika

Svarstyklės

Ratukai ir padangos

Padangos

Ratukai

Servisas

Log In
Prisijungti prie Girupis.lt
Pamiršote slaptažodį?
Prisijungti kaip
Jūs galite prisijungti, jei esate užsiregistravę vienoje iš šių paslaugų:
Pamiršote slaptažodį?

Negalite prisijungti? Įveskite el. pašto adresą ir el. paštu atsiųsime instrukcijas kaip prisijungti ar pasikeisti slaptažodį.

Prisijungti

GEL gilaus ciklo ir traukos akumuliatorių eksploatacija ir priežiūra

Šis skyrius parašytas už pagrindą imant DISCOVER GEL ir kitus mūsų įmonės parduodamus gilaus ciklo ir traukos akumuliatorius, tokius kaip Enersys ar Fullriver. Kitų gamintojų ir/ar pardavėjų akumuliatoriams šie patarimai gali būti netikslūs, todėl dėl tikslios informacijos rekomenduotume susisiekti su akumuliatorius pardavusia įmone.

Kaip teisingai ir saugiai eksploatuoti  GEL akumuliatorius, kad jie išnaudotų visą projektinį resursą?

Siekiant panaudoti visą akumuliatoriaus projektinį resursą, jį būtina tinkamai eksploatuoti ir prižiūrėti.

Taisyklinga GEL akumuliatoriaus eksploatacija suprantama kaip:

-            Akumuliatoriaus įsikrovimo būklės sekimas

-            Savalaikis ir taisyklingas akumuliatoriaus įkrovimas

-            Laikymo (sandėliavimo) sąlygos

-            Periodinė instaliavimo patikra

Akumuliatoriaus įsikrovimo būklės sekimas


Akumuliatoriaus resursas matuojamas pakrovimo / iškrovimo ciklais ir priklauso nuo iškrovimo gylio. Taip pat akumuliatoriaus resursui turi ir amžius, ypač jeigu eksploatuojama neintensyviai. 

Tipiškas DISCOVER GEL gilaus ciklo ir traukos akumuliatorių resursas atrodo taip:

GEL Resursas.jpg

Kaip matote, resursas labai priklauso, kaip greitai ir kiek giliai iškraunamas akumuliatorius. Lėtesnis akumuliatoriaus iškrovimo greitis ir mažesnis iškrovimo gylis garantuos ilgesnį akumuliatoriaus tarnavimo laiką. Todėl visuomet apsimoka arba naudoti galingesnius akumuliatorius (nes esant tai pačiai apkrovai jie mažiau išsikraus), arba dažniau juos krauti.

Standartinis gilaus ciklo akumuliatorių ilgaamžiškumo resurso matavimo standartas yra IEC 254-1 testas, kurį galima interpretuoti kaip vidutinio intensyvumo darbo sąlygas: kuomet akumuliatorius išsikrauna ne greičiau nei per 5 darbo valandas ir niekada neišsikrauna iki galo (lieka bent 30% talpos).

DIN 43539-5 testą galima interpretuoti kaip intensyvaus darbo sąlygas: kuomet akumuliatorius gali išsikrauti ir 100% (kas nėra rekomenduojama) ir kuomet išsikraunama ne greičiau nei per 5 valandas.

BCIS-06 atkartoja labai intensyvaus darbo sąlygas, tipiškai tai akumuliatoriai, įdiegti grindų plovimo mašinose arba smulkioje sandėliavimo technikoje, tokiose kaip elektriniai palečių vežimėliai ar įvairūs keltuvėliai.

Todėl, siekiant optimalaus akumuliatorių tarnavimo resurso, visuomet reikia stengtis niekada jų neiškrauti iki galo, o jeigu taip atsitiko, tai iškart juos pajungti pilnam įsikrovimui ir jokiu būdu nepalikti pilnai išsikrovusių akumuliatorių kuriam tai laikui (pvz., nakčiai ar savaitgaliui).

Apskritai, optimalus akumuliatoriaus iškrovimo gylis yra 50%, todėl jeigu akumuliatorius įkrausite pasiekę tokį iškrovimo gylį, jų bendras resursas gali būti net 30 – 50% ilgesnis (t.y., bendroje sumoje galite išdirbti 30 – 50% daugiau moto valandų su technika, kur akumuliatoriai iškraunami iki 50% ir kur po to pilnai ir nepertraukiamai įkraunami).

Kitas svarbus momentas – įkrovimo laikas: kada įkrauti akumuliatorių, jeigu jis pilnai neišsikrauna dienos metu?

Visos rekomendacijos dėl krovimo laiko ir aplinkybių:

-            Jeigu po dienos darbo likutinė akumuliatoriaus talpa artėja prie 50% arba išsikrauta labiau, nei 50%, rekomenduojama baigus darbą akumuliatorius pajungti pilnam ir nepertraukiamam įkrovimui.

-            Jeigu technika naudojama epizodiškai kasdien ar net kas kelias dienas, vistiek akumuliatorius pakrauti bent kartą per savaitę, net jeigu ir nepasiekiamas 50% iškrovimo gylis. Per retas akumuliatorių įkrovimas sukelia tokius neigiamus procesus kaip akumuliatoriaus sulfatizacija (GEL atveju praktiškai negrįžtamas procesas), elektrolito stratofikaciją (nusėdimą) ir/arba celių disbalansą, dėl ko gali būti ankščiau laiko prarandama talpa

-            Neigiamoje temperatūroje nepalikti akumuliatorių, kurių talpos likutis mažesnis nei 70%. Apskritai, sandėliuojant akumuliatorius neigiamoje temperatūroje, laikytis tokio principo, kad akumuliatoriai turi būti pilnai pakrauti.

-            Jeigu technika naudojama tik periodiškai, tai pasibaigus darbų sezonui rekomenduojama pilnai pakrauti akumuliatorius ir atjungti nuo įrenginio. Tuomet jie galės būti saugiai sandėliuojami 6 mėnesius be atskiro įkrovimo net ir neigiamoje temperatūroje.

-            Niekada nebūtina laukti, kol akumuliatorius išsikraus bent iki 50% ir tik po to pilnai pakrauti. Rekomenduojame laikytis tokio principo, kad jeigu žinoma, kad kitą dieną su technika nebus dirbama, galima akumuliatorius bet kada įkrauti. Svarbu juos įkrauti pilnai ir nepertraukiamai. Šiuolaikiniai GEL akumuliatorių įkrovikliai paprastai pilnai įkrovę akumuliatorių išsijungia (pastaba - skirtingai nei AGM akumuliatoriams, GEL akumuliatoriams palaikomasis įkrovimas nėra geras dalykas, todėl reikia įsitikinti, kad pilnai įkrovęs akumuliatorius įkroviklis tikrai pilnai atsijungia).   

-            Įkrovimas neigiamoje temperatūroje: rekomenduojama GEL akumuliatorius krauti teigiamoje temperatūroje – jeigu jie buvo laikomi neigiamoje temperatūroje, pernešus į teigiamos temperatūros patalpą rekomenduojame palaukti bent kelias valandas iki pradedant įkrovimą. Jeigu to padaryti neįmanoma, stengtis neigiamoje temperatūroje laikyti kiek įmanoma labiau įkrautus akumuliatorius. Pastaba: niekada negalima krauti akumuliatorių šaldytuvuose! Net jeigu įkroviklis turi temperatūros kompensatorių (nes tokiu atveju - naudojant įkroviklį su temperatūros kompensatoriumi - akumuliatorius galima laisvai krauti ir neigiamoje temperatūroje, bet tik ne šaldytuvuose).

-            Visuomet akumuliatorius įkrauti tik su tinkamais įkrovikliais. Tinkamas įkroviklis – tai pakankamos, bet ne per didelės galios ir su tinkamu įkrovimo algoritmu įkroviklis, visuomet – tik aukšto dažnio technologijos (taip vadinamas „impulsinis“ arba teisingiau – su srovės ir įtampos reguliavimu).

Tinkamas įkroviklis

Kraunant akumuliatorius, kritiškai svarbu parinkti tinkamos galios įkroviklį ir parinkti tinkamą įkrovimo algoritmą.

Tinkama įkroviklio galia – tai nei per galingas (nes tuomet kaitina akumuliatorių, o karštis labai kenkia akumuliatoriui, plius, praktiškai prašokamas soties ir balansavimo etapas dėl per greitos priešpriešinės akumuliatoriaus įtampos kilimo), nei per silpnas – jeigu įkroviklis per silpnas, tai labai išsitęsia įkrovimo laikas (o jis negali viršyti technologinių verčių, kurios, priklausomai nuo akumuliatorius gamintojo, svyruoja nuo 7,5 iki 16 valandų maks., bet tipiškas pilno įkrovimo laikas yra apie 10 – 12 val. Koks gali būti trumpiausias įkrovimo laikas, turi deklaruoti konkretaus akumuliatoriaus gamintojas. Pvz., DEISCOVER‘ius galima greitai įkrauti (7,5-9 val. pilnas įkrovimo ciklas), kai tuo tarpu toks greitas įkrovimas kitiems gamintojams gali turėti negrįžtamų pasekmių). Per ilgas įkrovimo laikas labai kenkia neigiamai akumuliatoriaus plokštelei.

Kritiškai svarbu pradėjus krauti akumuliatorius jų neatjunginėti nepasibaigus pilnam įkrovimo ciklui, nes niekas taip netrumpina akumuliatoriaus amžiaus, kaip dalinis įkrovimas! Jeigu negalima kitaip išsiversti su darbais, kaip tik dalinai juos įkrauti dienos eigoje, tai Discover GEL akumuliatorių atveju rekomenduojame juos krauti bent 2 valandas ir po to, pasibaigus darbo dienai, vistiek juos palikti pilnai pasikrauti.

Nors DISCOVER leidžia GEL akumuliatorius krauti dalinai, tačiau vistiek yra rekomendacija baigus darbus palikti nakčiai pilnai pasikrauti akumuliatorius tam, kad būtų kompensuota nepilno įkrovimo sukelta žala (bet tokiu atveju turi būti įkroviklis su DISCOVER GEL įkrovimo algoritmu).

Štai kaip skirtingi įkrovimo scenarijai įtakoja akumuliatorių ciklinį resursą:

Netaisyklingo įkrovimo žala.jpg

Įkrovimo algoritmas


GEL gilaus ciklo traukos akumuliatorių įkrovikliai nėra tiesiog įtampos šaltiniai (kaip kad paprastai yra starterinių akumuliatorių atveju). GEL akumuliatorių įkrovikliai turi gebėti tinkamai valdyti įkrovimo srovę ir įtampą tam, kad pats įkrovimo procesas būtų optimalus ir užtikrintų maksimalų akumuliatoriaus resursą. O tam labai svarbu tinkamai parinkti įkrovimo srovę ir valdyti įkrovimo įtampas ir sroves, priklausomai nuo įkrovimo etapo bei esant poreikiui atlikti akumuliatoriaus balansavimą. Visos šitos užduotys ir yra užkoduojamos įkrovimo algoritmuose, kuriuos turi deklaruoti akumuliatorių gamintojas. Deja, bet nėra tokio įkrovimo algoritmo, kuris tiktų be išimties visiems akumuliatorių gamintojams, todėl renkantis įkroviklį būtina atidžiai įsitikinti, ar konkretus įkroviklis palaiko konkretų įkrovimo algoritmą, tinkamą konkrečiam akumuliatoriui.

Įkrovimo algoritmą būtina pasirinkti atsižvelgiant į akumuliatoriaus naudojimo pobūdį. Jeigu akumuliatorius naudojamas dažnai ciklinei traukos apkrovai, pvz., grindų plovimo mašinose, reikia pasirinkti įkrovimo algoritmą su tokiu balansuojančiu etapu, kuris realiai šiek tiek perkrauna akumuliatorių ir tokiu būdu akumuliatoriaus celės subalansuojamos – jos visos pilnai pakraunamos. Priešingu atveju akumuliatoriuje gali atsirasti celių disbalansas – t.y. kai celės pasikrauna iki skirtingų lygių (kuris, beje, taip pat atsiranda nepilnai įkraunant akumuliatorių arba nuolat labai giliai iškraunant akumuliatorius), o celių disbalansas yra pagrindinė akumuliatorių priešlaikinė resurso praradimo priežastis:

Celių disbalansas.jpg

Kad taip neatsitiktų ankščiau laiko (akumuliatoriui nepasiekus natūralios eksploatavimo ribos), rekomenduojama naudoti vieną iš šių šių 2 įkrovimo algoritmų:

Reguliuojamos įtampos su perkraunančiu balansavimu (dar kitaip vadinamas DISCOVER GEL  įkrovimo algoritmu. Ir šis įkrovimo algoritmas yra lygiai toks pat, kaip ir EXIDE SONNENCHEIN gelinių akumuliatorių algoritmas - rinkos standartas):

GEL įtampos reguliuojamas su balansavimu.jpg

Panašus įkrovimo algoritmas yra reguliuojamos įtampos su impulsiniu perkraunančiu balansuojančiu etapu. Šis algoritmas yra naujesnė versija prieš tai minėto algoritmo ir rekomenduojamas ypač intensyvių darbų atvejais:

 Impulsinis krovimo algoritmas.jpg

Pastaba: Nei su vienu iš ankščiau paminėtų įkrovimo algoritmų negalima krauti starterinių automobilinių akumuliatorių. Bet užtat abu šie algoritmai tinka ir DISCOVER AGM akumuliatoriams įkrauti, ypač antrasis. 

O jeigu akumuliatoriai naudojami retkarčiais, lengvai (t.y. retai ciklinei apkrovai) ar kaip rezerviniai energijos šaltiniai, tai tuomet optimalus yra šis – klasikinis pastovios srovės – GEL įkrovimo algoritmas, (pastaba: kaip minėta ankščiau, jis netinkamas intensyviai ciklinei apkrovai, nes per silpnai kompensuoja celių disbalansą, kuris natūraliai pasireiškia daugiau ar mažiau po kiekvieno akumuliatoriaus gilesnio iškrovimo. Ir kaip rodo mūsų patirtis, labai prasti eksploatacijos rezultatai būna, kuomet akumuliatoriai naudojami intensyviam darbui (pvz., tose pačiose grindų plovimo mašinose ar savaeigiuose keltuvuose) ir naudojamas žemiau parodytas algoritmas:

GEL pastovios srovės algoritmas.jpg  

PASTABA: jeigu naudojami ENERSYS MFP serijos geliniai akumuliatoriai, I1 srovė turi būti parenkama iš intervalo I1 = nuo Imin 0.1*C20  iki Imax =0,13*C20

Kodėl dar svarbus tinkamas įkrovimo algoritmas?

Be jau minėtų priežasčių, yra dar vienas labai svarbus momentas - dėl viršįtampių krovimo metu, pvz., kuomet bandoma krauti GEL akumuliatorius su skysto elektrolito ar AGM akumuliatoriams skirtais įkrovikliais (algoritmais). Viršįtampiai krovimo metu – tai leistinos didžiausios įkrovimo įtampos viršijimas bet kuriame įkrovimo etape: jeigu taip nutinka, akumuliatoriuje prasideda smarkesnė dujinė fazė, nei kad gali susitvarkyti vožtuvai ir/ar rekombinanciniai kamščiai (katalizuojantys atgal dujas į skystį), ir tuomet kartu su dujomis per vožtuvus yra pašalinamas elektrolitas. Ir šitas procesas negrįžtamai mažina akumuliatorių resursą. Kaip tai praktiškai atrodo, galite pamatyti šiame video – jame AGM (t.y. neaptarnaujamas AGM akumuliatorius) yra kraunamas didesne įtampa, nei kad numatęs gamintojas (tas pats procesas vyksta ir su GEL akumuliatoriais - lygiai taip pat lipa lauk elektrolitas):

Praktikoje toks pat rezultatas gali atsitikti ir jeigu netinkamai yra parenkamas akumuliatorius: toli gražu ne visi GEL akumuliatoriai yra gilaus ciklo akumuliatoriai ir dar mažiau jų yra traukos akumuliatoriai. Todėl panašūs procesai vyksta, kuomet keičiant akumuliatorius, įdedami tiesiog GEL kokie laisvalaikiui skirti ar dvigubos paskirties akumuliatoriai vietoj gilaus ciklo ir dar traukos akumuliatorių, o įkroviklis buvo nustatytas balansuojančiam GEL įkrovimo režimui. Ir tuomet sėkmingai išgarinamas elektrolitas dar nespėjus pasibaigti natūraliam akumuliatoriaus resursui. Jeigu dujinė fazė ypač intensyvi, gali būti nuspjaunami celių dangteliai (t.y. vožtuvai nepajėgia nuvesti tokio kiekio susidariusių dujų). Dar atskiras žanras yra kuomet akumuliatorių gamintojai nenurodo jokios informacijos, kaip turi būti kraunami jų gaminami akumuliatoriai. Ir tokių atvejų yra gana daug, ypač su GEL akumuliatoriais. Tokiu atveju saugumo sumetimais rekomenduojame naudoti arba to paties gamintojo įkroviklį, arba išvis nenaudoti tokių akumuliatorių. Ir praktikoje labai dažnai pasitaiko būtent su GEL akumuliatoriais, kuomet buvo instaliuoti vieno gamintojo GEL, tačiau klientas įsidėjo kito gamintojo GEL akumuliatorius ir neperstatė įkrovimo algoritmo, ko rezultatas - nuspjauti celių dangteliai. 

 Konkretus pavyzdys, kaip nustatyti tinkamus įkroviklio įkroviklio parametrus populiariam DISCOVER EV50G-180  akumuliatoriui. Jis yra 6V ir 210Ah prie C20 iškrovimo greičio. Tarkim, naudojamas pats populiariausias balansuojamasis įkrovimo algoritmas.

Tarkim, reikia pakrauti 4 nuosekliai sujungtus tokius akumuliatorius (24V sistema).

Galima įkrovimo srovė tinka iš intervalo I = nuo I min (0,1* C20) iki I max (0,25 * C20) arba = nuo 210 * 0.1 iki 210*0.25 = tinka srovės nuo 21A iki 52,5A. Tokio galingumo įkrovikliai užtikrins optimalų akumuliatorių įkrovimą, skirsis tik įkrovimo greičiai – kuo galingesnis įkroviklis, tuo greičiau bus pakrautas akumuliatorius. Mes rekomenduojame visuomet rinktis vidutinę srovę – vidutinės galios įkroviklis bus aktualesnis senstant akumuliatoriui. Tai tokiu atveju rekomenduojama įkrovimo srovė būtų (21 + 52,5) / 2 = ~ 36A. Tuomet pilno įkrovimo greitis su visais balansavimais bus apie 9 valandas. Dažniausiai įkrovikliuose įkrovimo etapų trukmių pasirinkti negalima, galima tik pasitikrinti, kokios yra įkrovimų etapų įtampos. Šiuo konkrečiu atveju pagrindinis įkrovimo etapas turėtų baigtis tuomet, kuomet pasiekiama 2,35 VPC x 12 celių = 28,2V (celių skaičius gaunamas sistemos įtampą (šiuo atveju – 24V) padalinus iš 2 (tipiškai laikoma, kad viena celė yra 2V įtampos). Ir balansavimo įtampa neturėtų viršyti 2,65 VPC x 12 celių = 31,8V. Kitas kritiškai svarbus momentas yra balansavimo srovės (I3) nustatymas. Ji yra lygi griežtai 0,01 x C20 [A] arba šiuo atveju 0,01 x 210Ah = 2,1A. Jeigu įkroviklio programinė įranga leidžia ją įrašyti, reikia įrašyti tiksliai tokią, kokia apskaičiuota. Dažnai įkroviklių programinė įranga pati paskaičiuoja balansuojančios įkrovimo srovės vertę, tai tuomet kritiškai svarbu teisingai įrašyti akumuliatoriaus talpą (tiškai įrašoma kažkodėl talpa prie C5) arba (kaip pvz., SPE, Delta - Q ir kt. įkroviklių atveju) – pasirinkti tokią jungiklių (DIP SWITCH‘ų ar algoritmo numerio) kombinaciją, kuri papuola į naudojamo akumuliatoriaus talpos rėžį (pvz., šiuo konkrečiu atveju reiktų pasirinkti rėžį, kuris papuola į 210Ah, pvz., tipiškai tai yra [180 – 240] Ah rėžis. Tinkamos vertės balansavimo srovė yra kritiškai svarbi todėl, kad būtent jos dydis apsprendžia, kokio intensyvumo dujinė fazė bus balansavimo režime – kuo mažesnė srovė, tuo mažiau intensyvi dujinė fazė ir tuo mažiau sukils slėgis baterijoje balansavimo metu. Nes jeigu slėgis sukils per daug, nei kad gali atlaikyti vožtuvai, dalis elektrolito bus prarasta. O kuomet baigiasi balansavimo procesas, vidinis slėgis greitai nukrenta, nes dujos rekombinuojasi atgal į elektrolitą.

Iš čia išplaukia 2 išvados:

-            Visuomet naudokite tokios pat talpos ir technologijos akumuliatorius, kokius yra numatęs technikos gamintojas. Niekada nenaudokite silpnesnių akumuliatorių, prieš tai neįsitikinę, kad esamas įkroviklis yra tinkamas silpnesniems akumuliatoriams.

-            Jūs turėsite visas galimybes išnaudoti maksimalų akumuliatorių resursą, jeigu naudositės eksploatacijos patarimų, įskaitant ir tinkamus įkroviklio nustatymus.

Akumuliatorių sandėliavimas

Kaip elgtis su akumuliatoriais, laikinai nenaudojamoje technikoje, jau apkalbėjom.

Atskiras momentas yra kuomet įmonės laiko didesnį kiekį akumuliatorių kaip rezervą, kurie dar niekada nebuvo instaliuoti technikoje.

Tokiu atveju reikia žinoti pagrindinius akumuliatorių sandėliavimo principus:

1.        Savaiminis GEL akumuliatorių išsikrovimas yra apie 2 -3% per mėnesį ir kad akumuliatoriai sandėlyje nepakrauti gali būti ribotą laiko tarpą.

2.        Savaiminis išsikrovimo greitis priklauso nuo sandėliavimo aplinkos temperatūros: kuo ji aukštesnė, tuo savaiminis išsikrovimas yra greitesnis ir atvirkščiai. Ir atsižvelgiant į tai reikia planuoti periodinius sandėliuojamų akumuliatorių įkrovimus.

3.        Seniausiai į sandėlį patekę akumuliatoriai turėtų būti įdiegti į įrangą pirmiausiai.

4.        Jeigu akumuliatorių talpa mažesnė nei 80% (t.y. jie išsikrovę daugiau nei 20%), tuomet prieš pradedant naudoti įrangą reikia pradžiai juos pakrauti (Pastaba: nors čia yra gamintojo rekomendacija, bet mes visais atvejais rekomenduojame įdiegus naujus akumuliatorius į techniką, prieš pradedant juos eksploatuoti pilnai pakrauti, net jeigu jų įkrovimo gylis ir didesnis nei 80%).

5.        Visuomet įsitikinti, ar įkrovikliai yra tinkami instaliuotam akumuliatoriui.

6.        Idealiu atveju likučius planuoti taip, kad GEL akumuliatoriai susinaudotų per 6 mėnesius nuo jų pagaminimo datos.

 Lentelėje žemiau pateiktos rekomendacijos, kaip elgtis su sandėliuojamais akumuliatoriais, priklausomai nuo sandėliavimo aplinkos temperatūros ir sandėliavimo laiko mėnesiais

Nenaudojamo akumuliatoriaus laikymo trukmė, mėnesiais.jpg

Šituos duomenis pateikia pats DISCOVER. Remiantis šita lentele, jeigu sandėliavimo aplinka yra 20 laipsnių Celsijaus, tai sandėliuoti naujus akumuliatorius galima 12 mėnesių be atskiro įkrovimo. Tačiau mes rekomenduojame juos įkrauti bent kartą per 6 mėnesius nuo pagaminimo arba paskutinio pilno įkrovimo datos.

Kaip žinoti, kad jau atėjo laikas įkrauti sandėliuojamus akumuliatorius?

Reikia vadovautis principu, kad akumuliatoriaus atvirtos grandinės įtampa (AGĮ) koreliuoja su akumuliatoriaus išsikrovimo gyliu. (AGĮ apibrėžimas – tai tokia išmatuota įtampa, kuomet niekas nėra prijungtas prie akumuliatoriaus arba yra praėjusios bent 4 valandos po pilno įkrovimo)

 Štai kaip atrodo atviros grandinės įtampos ir iškrovimo gylio grafikas:

GEL akumuliatorių įkrovimo būklė prie 20 laipsnių temperatūros.jpg

Tarkim, sandėliuojam 6 mėnesius šešiavoltį akumuliatorių DISCOVER EV50G-180. Ir išmatuojam jo įtampą, tarkim, gaunam lygiai 6V. Vadinasi, akumuliatorius pasikrovęs mažiau nei 30% (arba jo iškrovimo gylis daugiau nei 70% - kas yra labai daug). Tokį akumuliatorių reiktų nedelsiant įkrauti. O jeigu, tarkim, išmatuotume 6,4V, tai tuomet jo įsikrovimo lygis – apie 95% ir tokį akumuliatorių galima palikti ramybėje.

Rekomendacijos, kaip prižiūrėti instaliuotus akumuliatorius


-            Jeigu akumuliatorių gnybtai yra su varžtu, tai rekomenduojama juos instaliuoti su pridėtomis naujomis veržlėmis ir įsitikinti, kad laidų gnybtai yra švarūs, sausi ir neoksiduoti. Negalima naudoti senų oksiduotų laidų jungčių su naujais akumuliatoriais

-            Prisukant akumuliatorių varžtus, nereikia jų perveržti. Jeigu pridėtos spyruoklinės poveržlės, visuomet rekomenduojame jas naudoti

-            Rekomenduojame akumuliatorius tinkamai pritvirtinti – tai ypač aktualu savaeigiams įrenginiams, nes jeigu akumuliatoriai nebūna tinkamai įtvirtinti ir jie gali judėti, yra didelė tikimybė, kad ankščiau ar vėliau atsilaisvins gnybtai ir tuomet gali pridegti kontakto vieta

-            Instaliuotus akumuliatorius bent kartą per metus patikrinti, ar nesikaupia ant jų paviršiaus nešvarumai, ar nėra pašalinių objektų ir ar neatsilaisvino gnybtai. Jeigu pastebimi laidų oksidacijos požymiai, rekomenduojame arba sutvarkyti pažeistas vietas, arba pakeisti laidų kontaktus. Tai svarbu, nes oksiduotos vietos pasižymi didesne varža, kas ilgainiui gali sukelti smarkiai oksiduotos vietos kaitimą.

-            Jeigu GEL akumuliatorius instaliuotas ant šono, siekiant optimalaus resurso panaudojamo, kartą per metus rekomenduojame akumuliatorių apversti ant kito šono.